لایو حرفه ای اینستاگرام با کامپیوتر

اگر به دنبال راهی برای پخش مستقیم محتوا به اینستاگرام هستید این مقاله به شما نشان می دهد که چگونه به سرعت و به راحتی با استفاده از سامانه لایو استریم ایران و نرم افزار OBS پخش استریم در اینستاگرام از کامپیوتر شخصی خود را راه اندازی کنید. اگرچه پخش زنده اینستاگرام به صورت عمودی (فیلم های عمودی) قفل شده است ولی روش های مختلفی وجود دارد که می توانید از OBS برای پخش ویدیوهای افقی نیز استفاده کنید، خوب بیایید شروع کنیم. 

پخش زنده اینستاگرام با استفاده از OBS

نرم افزار OBS Studio نرم افزاری است که از پروتکل RTMP پشتیبانی نموده و می تواند پخش زنده شما را به همه پلتفرمهایی که از RTMP پشتیبانی می کنند ارسال نماید
شما می توانید مستقیماً از OBS به Twitch، YouTube، Facebook Live، Steam، Daily Motion، آپارات، اینستاگرام، لایو استریم ایران و حدود 25 پلتفرم دیگر استریم کنید. 
تقریباً هر پلتفرمی که فکرش را بکنید امکان پذیر است. اینستاگرام تنها سرویسی است که سرورها و آدرس های RTMP خود را آشکار نکرده است ولی همیشه راهی وجود دارد که آدرس RTMP و کلید پخش زنده یا Stream Key خود را بیابید و از آن استفاده کنید.

سامانه لایو استریم ایران به شما کمک میکند تا از طریق کامپیوتر شخصی لایو اینستاگرام حرفه ای برگزار نمایید.

ما آدرس RTMP و Stream Key لایو اینستاگرام شما را در اختیار شما می گذاریم تا با استفاده از آن یک لایو کاملا حرفه ای و کاربردی را از روی سیستم خود اجرا نمایید.

 تنها نکته این است که اینستاگرام همه ویدیوها را در حالت عمودی قفل می‌کند، بنابراین اگر مانند من یک استریم افقی دارید، باید OBS را کمی متفاوت پیکربندی کنید تا نمای کار به درستی کار کند. این ایده کمی عجیب است اما زمانی که آن را در عمل ببینید به خوبی کار می کند. اگر قصد دارید به صورت پرتره (عمودی) استریم کنید، روند کار کمی ساده تر است.

توجه: شما همچنین می توانید از این فرآیند برای هر نرم افزار و سرویس دیگری که امکان پشتیبانی از RTMP را فراهم می کند استفاده کنید و با استفاده از آنها به اینستاگرام استریم کنید.

 چگونه از OBS به اینستاگرام استریم کنیم؟ آیا می توانید با استفاده از OBS به اینستاگرام لایو استریم کنید؟

برای شروع، بدیهی است که به نصب OBS Studio روی رایانه خود نیاز دارید و ما فرض را بر این می گذاریم که شما این نرم افزار را نصب کرده و درک اولیه ای از نحوه عملکرد آن دارید. اگر مشکلی در نصب و راه اندازی اولیه OBS دارید آموزش های زیادی وجود دارد که با یک جستجوی کوچک به آنها برسید و مشکل را حل کنید.
بنابراین ما فقط بر روی تنظیمات اصلی OBS برای پخش استریم اینستاگرام تمرکز می‌کنیم. 

ابتدا در سامانه لایو استریم ایران ثبت نام نمایید و از منوی اصلی بخش کاربری گزینه "لایو اینستاگرام" را کلیک نمایید.


با استفاده از حساب اینستاگرام خود وارد شوید.

پس از ورود موفق به سیستم، عنوان لایو خود را وارد نموده و گزینه ایجاد پخش زنده را کلیک نمایید.

دو اطلاعات مهم به شما داده می شود. RTMP URL و کلید استریم شما  یا همان Stream Key. 

توجه داشته باشید که این اطلاعات فوق العاده مهم و حیاتی هستند پس در اختیار کسی نگذارید، اگر این اطلاعات را هر کسی داشته باشد می تواند از اکانت اینستاگرام شما لایو پخش کند.

سپس OBS را باز کنید و یک نمایه با Profile جدید با نام دلخواه ایجاد کنید (اگر نمی خواهید نمایه فعلی خود را خراب کنید). پروفایل در واقع محیط کاری شما در OBS است که تنظیمات شما در پروفایل تعریف شده ذخیره می شود.

سپس به Settings > Stream بروید و سرویس را به Custom تغییر دهید، سپس RTMP URL خود را در کادر متنی سرور و کلید جریان یا Stream Key خود را کپی و جایگذاری کنید . برای ذخیره تغییرات روی Apply کلیک کنید. باید مانند تصویر زیر باشد.

پخش زنده به اینستاگرام با obs از کامپیوتر شخصی

اگر در حال برنامه ریزی برای پخش زنده یا لایو در حالت عمودی هستید، به تب Video بروید و مطمئن شوید که وضوح تصویر پایه 720x1280 و وضوح خروجی (مقیاس شده) 720x1280 باشد. اگر اندازه ها متفاوت هست می توانید دستی این مقادیر را وارد نمایید. دوباره باید مانند تصویر زیر باشد. کاراکتر وسط حرف انگلیسی x ایکس است. 

اکنون می توانید صحنه ها (Sences) و منابع خود (Sources) را مطابق میل خود تنظیم کنید. توصیه نمی شود رزولوشن های با کیفیت بسیار بالاتر را امتحان کنید زیرا باعث بافر شدن و از دست دادن کیفیت می شوید. (البته قانون نیست، فقط توصیه است)

صحنه ها یا Sences:

صحنه ها این امکان را به شما می دهد تا صحنه های مختلف ایجاد کنید و در هر صحنه بتوانید منابع مختلف پخش داشته باشید و هنگام برگزاری پخش زنده و لایو اینستاگرام به راحتی بین صحنه ها سوئیچ کنید و تصویر را عوض نمایید.

منابع یا Sources:

منابع در واقع همان چیزهایی است که می خواهید در لایو نمایش دهید مثلا دوربین های شما که به رایانه شما متصل است یا صفحه نمایش شما، یا یک ویدئوی از قبل ضبط شده و تصاویر و بسیاری چیزهای دیگر.


پخش عمودی لایو اینستاگرام از رایانه شخصی

مثلا سناریویی را در نظر بگیرید که شما آموزش فتوشاپ می دهید و می خواهید لایو آموزشی اجرا نمایید و صفحه کامپیوتر خود را برای مخاطبان خود به اشتراک بگذارید.

پخش عمودی لایو یا پخش زنده اینستاگرام حالت معمول ارائه می باشد در این حالت به Settings در نرم افزار OBS رفته و به تب Video بروید و ابعاد را روی 720x1280 تنظیم کنید.

اگر مونیتور شما مانند من عریض است و صحنه شما خیلی بزرگ شده و مانند تصویر زیر شده است نگران نباشید. روی صحنه راست کلیک کرده و Preview Scaling و سپس Scale to Window را انتخاب کنید تا صحنه شما متناسب با اندازه پنجره کوچک شود و تمام نما را ببینید.

حالا نوبت به افزودن صحنه ها و منابع رسیده است. شما حداقل یک صحنه یا همان Sence نیاز دارید تا منابع خود را در آن قرار دهید.

تغییر رنگ زمینه لایو و پخش زنده در OBS

اگر مثل من با رنگ مشکلی پیشفرض صحنه مشکل دارید می توانید در بخش Sources یک Color Source به صحنه اضافه نموده و رنگ دلخواهی برای آن انتخاب نمایید.

برای این کار یک Color Source به Sources اضافه نمایید 

در پنچره اول یک نام دلخواه به آن بدهید و در پنجره دوم و تنظیمات آن اندازه را ست نموده و رنگ دلخواه خود را انتخاب نمایید.

افزودن دوربین شما به صحنه 

برای این کار دکمه + را در بخش Sources بزنید و از منوی باز شده گزینه Video Capture Device را انتخاب نموده و در پنجره باز شده یک نام دلخواه به آن بدهید یا با همان نام پیشفرض ok را بزنید 

سپس از پنجره دوم سخت افزار دوربین خود را انتخاب نموده و ok را بزنید.

دوربین شما به صحنه اضافه می شود حال باید اندازه آن را کوچک کرده تا در صحنه شما قرار بگیرد و در لایو درست نمایش داده شود.

افزودن Window Capture برای به اشتراک گذاشتن یک نرم افزار

برای به اشتراک گذاشتن نرم افزاری که آموزش می دهید دو راهکار پیش رو دارید یکی اینکه Display Capture اضافه نمایید تا تمام صفخه شما به اشتراک گذاشته شود یا می توانید از Window Capture استفاده نموده و یک پنجره یا همان نرم افزار را به اشتراک بگذارید. اینجا ما از Window Capture استفاده می کنیم.

دکمه + را در بخش Sources بزنید و از منوی باز شده گزینه Window Capture را انتخاب نمایید و نام دلخواهی به آن بدهید

 

سپس در پنجره دوم نرم افزار مورد نظر خود را انتخاب نمایید. دقت کنید در گزینه Capture Method که روی Automatic است بصورت پیشفرض، در Windows 10 برخی از نرم افزارها مثل Photoshop را نمایش نمی دهد پس نیاز به تغییر دارد و مانند تصویر زیر گزینه Windows 10 (1903 and Up) را انتخاب نموده و نرم افزار مورد نظر خود را انتخاب کنید و Ok بزنید

حال نرم افزار یا پنجره مورد نظر شما به صحنه افزوده شده و نیاز به تنظیم اندازه و جای مناسب دارد.

اندازه آن را متناسب با صحنه خود کنید و جای آن را مشخص نمایید

پس از تنظیم اندازه و جایگذاری مناسب همه چیز آماده شروع یم لایو حرفه ای در اینستاگرام است

 

با استفاده از obs به اینستاگرام استریم کنید

اکنون که OBS را راه اندازی کرده اید، به سامانه لایو استریم ایران برگردید و روی شروع لایو اینستاگرام کلیک کنید. در نهایت، روی Start Streaming در OBS کلیک کنید تا لایو شما آغاز شده و به صورت زنده از اکانت اینستاگرام شما پخش شود. 

گزینه Start Streaming را در نرم افزار OBS بزنید و از لایو حرفه ای لذت ببرید


 
چگونه با استفاده از OBS در حالت افقی به اینستاگرام لایو استریم می کنید؟

یک راه حل سریع
اگر می‌خواهید در حالت افقی استریم کنید، باید تمام مراحل بالا را دقیقاً یکسان دنبال کنید، با این تفاوت که وقتی صحنه و منابع خود را در OBS پیکربندی می‌کنید، باید آنها را 90 درجه بچرخانید و اندازه و جای مناسب آنها را تنظیم نمایید. 

برای این کار می توانید روی هر یک از منابع راست کلیک نموده و در گزینه Transform گزینه Rorate 90 degrees CW را برای چرخاندن 90 درجه ای بزنید و سپس اندازه و جای مناسب آنها را تنظیم نمایید

حتی با وجود اینکه اینستاگرام نمایش پرتره را اجباری می کند، کاربران می توانند به سادگی صفحه نمایش خود را به طرفین بچرخانند تا محتوای افقی شما را مشاهده کنند. 

مانند تصویر ترتیب منابع را هم می توانید مشخص نمایید تا مثلا دوربین شما روی تصویر و گوشه لایو باشد.

پخش زنده حرفه ای اینستاگرام با obs

برای تجربه بهتر مخاطبان خود سعی کنید محتوا را سمت راست صفحه نمایش مخاطب یا همان پایین صحنه در OBS قرار ندهید چون با کامنت ها  و ایموجی ها پوشانده خواهد شد و مانند تصویر زیر نشود!

پس از اتمام لایو گزینه اتمام پخش زنده در سامانه لایو استریم ایران را بزنید و سپس در نرم افزار OBS نیز Stop Streaming را کلیک نمایید.

سامانه لایو استریم ایران و پخش زنده امنیتی

ما در سامانه لایو استریم ایران از پخش زنده و لایو استریم با پروتکل RTMP پشتیبانی می کنیم و شما می توانید با استفاده از این آموزش پخش زنده خود را روی وب سایت خود و یا با لینک مستقیم پخش به ما بسپارید و از سیستم DRM text و واترمارک اطلاعات مخاطبان هنگام پخش زنده نیز استفاده نموده تا از ضبط صفحه هم جلوگیری نمایید

امکانات را می توانید رایگان به مدت یک ماه ارزیابی نمایید و همچنین دموی سیستم واترمارک و DRM text را هم از اینجا ببینید

 

امیدواریم آموزش مفیدی برای شما باشد

ممنون از زمانی که برای مطالعه این مطلب گذاشتید

تیم لایو استریم ایران
 

بدون دیدگاه
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!
ارسال دیدگاه